Parket en Vloerverwarming
Steeds meer nieuwbouwwoningen worden voorzien van vloerverwarming. Om te beginnen in de woonkamer natuurlijk. Parket is daar al jarenlang zeer gewild, dus een combinatie van beide ligt voor de hand.
Uit onderzoeken is gebleken dat niet alle houtsoorten daarvoor geschikt zijn. Dit zijn voornamelijk de gevoelige houtsoorten. Eiken is daarentegen wel een geschikte houtsoort mits deze is samengesteld uit een onderlaag met een eiken toplaag. Een massieve eiken plank (20 mm) heeft een te hoge RC-waarde ( = warmtedoorlaatweerstand) waardoor deze niet geschikt is.
Uitgaande van een samengestelde plank kunnen we het volgende concluderen:
- Uit testen is gebleken dat een zwevend gelegde vloer alleen geschikt is bij vloerverwarming als bijverwarming. Bij zwevend leggen wordt de reductie extra verhoogt door de ondervloer en de luchtlaag die tussen de afwerkvloer en de vloerdelen aanwezig is. De RC-waarde bij zwevend gelegde vloeren is daarom net iets te hoog om toepasbaar te zijn als hoofdverwarming.
- Een verlijmde vloer is echter wel geschikt voor vloerverwarming als hoofdverwarming omdat deze meer rendement heeft. Doordat hier geen ondervloer gebruikt wordt, omdat je rechtstreeks op de afwerkvloer verlijmd, laat deze de warmte beter door.
Werkwijze Vloerverwarming en parket
Voordat je het parket gaat leggen moet je de vloerverwarming opstoken. Dit gaat als volgt.
Het water van de vloerverwarming verwarmen tot 20 graden. Gedurende 5 achtereenvolgende dagen de temperatuur van het water verhogen met telkens 5 graden per dag, tot de maximale werktemperatuur van 45 graden is bereikt. Vervolgens de temperatuur van het water van de vloerverwarming verlagen met 5 graden per dag tot 20 graden weer is bereikt. Tijdens dit proces is het van belang dat je de ruimte goed ventileert.
Bij het leggen van de vloer moet de vloerverwarming uitgeschakeld zijn. Houd er rekening mee dat de vloer gedurende 7 dagen moet acclimatiseren voordat je gaat leggen.
Na het leggen van de vloer moet je nog ca. 7 dagen wachten voordat je de vloer weer gaat opstoken. Doe dit stapsgewijs totdat je de gewenste temperatuur bereikt.
Tips voor vloerwarming en parket
- Leg geen vloerkleed/karpet op een parketvloer met vloerverwarming. Deze veroorzaakt plaatselijk temperatuursverhoging.
- Bij zwevend leggen altijd dampfolie gebruiken i.v.m. eventuele condens of lekkages.
Links over vloerverwarming
Meer informatie over conventionele- of electrische vloerverwarming vindt u op:
- Webpagina over electrische vloerverwarming op klusidee.nl
- Webpagina over conventionele vloerverwarming op klusidee.nl